Bördübet Koyu

Bördübet Koyu, Marmaris‘in Hisarönü Köyü‘ne bağlı küçük şirin sakin bir okadar da sessiz bir koy. Muğla ve Marmaris’in muhteşem doğasının en iyi örneklerinden biridir. Marmaris’e gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken muhteşem bir doğa harikasıdır Bördübet koyu. ‘Amazon koyu’olarak da anılmakta olan bu koy,  dünyanın en güzel körfezlerinden birisidir. Denizinin rengi ufka yaklaştıkça koyulaşmakta ve ziyaret edenleri sonsuz derinliklere sürüklemektedir. Bördübet Koyu içerisinde enfes doğal güzelliklerin yanında birçok hayvan türünü görme fırsatı da bulabilirsiniz. Marmaris’in gizli kalmış bu güzelliği sessiz, sakin ve huzurlu bir gün geçirmek isteyenler için mutlaka değerlendirilmesi gereken yerlerinden biridir.

Marmaris-Datça yolunun 29. km’sinden sağa bir toprak yola girerseniz, bu yol sizi Gökova Körfezi’ne, körfezin eşsiz köşelerinden biri olan Bördübet Koyu’na götürecektir. Yolda hemen aracınızı bir kenara çekip denize girmeye davet eden küçük koylar göreceksiniz. Ama bunları geçebilirsiniz. Biraz sabredip çok daha güzel yerlere ulaşabilirsiniz. Yol 9 km sürüyor.  

Bördübet Koyu, çevredeki en güzel ve bakir koylardan biri. Sadece bir kamping ve otel var. Bu tesisler de çevreye çok duyarlı kişilerce yönetiliyor. Koy ve çevresi 1. derecede doğal SİT, her türlü yapılaşma yasak. 

Denizden dere gibi bir koy giriyor içerilere, izliyorsunuz gerçekten dere oluyor sonunda. Yatlar biraz içerilere, daha küçük tekneler derenin ta içlerine kadar girebiliyorlar. Doğal bir liman,fırtınalarda güvenli bir sığınak. 

Çevredeki yamaçlar orman, yürüyüş yapmak isterseniz sadece kuş sesleri duyacağınız patikalara girin. 

Bördübet koyuna tatile gelenler için koyun civarlarında bulunan eşsiz güzellikteki Yedi Adalar, Saklıköy, Kambur Kemal ve Löngöz koyları da ziyaret edilebilecek diğer koylardır.